vyberte
svůj kraj
Infolinka 840 111 122
MENU

První velké rozvolnění letošního roku

16. 5. 2021

Oznámení
Zpět na výpis novinek
vaccination-5868322-1280.jpg

Vláda postupně představuje „jízdní řád“ dalšího rozvolňování, a to v šesti fázích. Všechny maloobchodní prodejny otevřely 10. května a přidal se k nim i zbytek služeb. V celé republice se ke stejnému datu vrátily děti do školek a ve všech krajích byla umožněna rotační výuka i na 2. stupni základních škol. Od pondělí 17. května bude střídavá výuka na ZŠ (až na výjimky) zrušena a otevřou se například zahrádky restaurací.Restauratéři nebudou muset kontrolovat, zda jsou hosté očkovaní či testovaní.

Na počátku dubna byly zrušeny první restrikce přijaté od počátku roku kvůli kritické situaci ve zdravotnictví. Některé obchody či farmářské trhy otevřely 12. dubna. Ke stejnému datu se děti začaly vracet do škol. Návrat do normálu bude ale trvat ještě několik týdnů.

Vicepremiér Karel Havlíček koncem dubna prozradil, jak bude vláda v šesti fázích uvolňovat restrikce platné od počátku letošního roku. „Logika plánu spočívá v tom, že přednost mají školy a školky a až za nimi následují ekonomika, kultura a sport,“ prohlásil Havlíček.

Ministerstvo zdravotnictví nicméně nestanovilo přesný časový harmonogram, rozhodující je počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za každý uplynulý týden. Ve druhém květnovém týdnu jsme se dozvěděli, jaká opatření přestanou platit 17. května. V pondělí 10. 5. počet nakažených na 100 tisíc obyvatel (za uplynulých sedm dní) poprvé klesl pod 100. V polovině května se pravděpodobně dostane i pod 75.

V pondělí 17. května začnou fungovat zahrádky restaurací, ale jen pro testované a očkované, nebo pro ty, kteří od poloviny února prodělali covid-19. U jednoho stolu budou moci sedět pouze čtyři lidé, vzdálenost mezi stoly musí být nejméně 1,5 metru a minimálně stejný odstup musejí mít lidé od kolemjdoucích. Testování jako jedna z podmínek návštěvy restaurace má podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera platit, dokud bude v Česku více než 25 infikovaných lidí na 100 tisíc obyvatel týdně.

Hostinským se nelíbilo, že mají kontrolovat hosty. Ptali se, jak v praxi zjišťovat, zda jsou lidé testovaní nebo očkovaní. Navíc připomínali, že číšníci nemají kapacitu ani pravomoci ke kontrolám. 

Kabinet tedy nakonec rozhodl, že bude veškerá odpovědnost na zákaznících. Dokazovat svoji „bezinfekčnost“ nebudou lidé personálu restaurace, ale jen případné kontrole, ať už policii nebo hygieně.

Zahrádek a obchodních center se nebude týkat další zvažované omezení, které platilo loni na podzim a týká se využívání internetového připojení. Používání wi-fi bude na zahrádkách povolené, rozhodla vláda v pátek 14. května.

Dobrou zprávu má kabinet pro školy. Od 17.5. skončí rotační výuka na 1. stupni ZŠ v celém Česku, na 2. stupni to bude zatím jen v regionech, kde je epidemiologická situace nejlepší (v Praze, Středočeském, Královehradeckém, Karlovarském, Plzeňském a Libereckém kraji).

Vláda vyšla vstříc také pořadatelům kulturních akcí. Venku bude možné pořádat akce až pro 700 lidí, kteří musejí dodržovat zmíněná hygienická pravidla. Zoologické zahrady mohou nově naplnit kapacitu na 50 procent. V nemocnicích budou opět povoleny návštěvy.

Vláda také od 17.5. povolí sport uvnitř – zatím například v halách nebo fitcentrech, a to s velkými omezeními. Bazény, wellness a sauny zůstávají zavřené.

Ve vnitřních sportovištích bude platit limit jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních, v jedné „skupině“ mohou být maximálně dva lidé a nejvýše deset sportovců celkem. Lidé se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na covid-19, certifikátem o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních 90 dnech.

Co se otevře 24. května, není zatím jisté. Bude záležet na vývoji epidemie. Pokud bude nemocných dále ubývat, skončí rotační vyučování na 2. stupni základních škol v celém Česku. Kulturní a sportovní akce bude moct navštívit uvnitř až 500 lidí a 1000 návštěvníků venku. Otevřít by mohly hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Za jakých podmínek, vláda zatím řeší.

Máte nějakou otázku? Zeptejte se nás!

Volejte linku Senior pas

z pevné linky volejte

840 111 122

z mobilního telefonu volejte

725 534 865

Cena za hovor dle tarifu Vašeho mobilního operátora.

Po–Pá 8.00–16.00

Napište nám

info@seniorpasy.cz

Kontaktní formulář

Neslouží jako registrace! Pro registraci klikněte zde.

Chcete se k projektu připojit jako poskytovatel slev? Máte zájem o zaslání více informací?
Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zobrazit formulář

Newsletter

Vyplňte e-mailovou adresu v případě, že chcete odebírat e-mailové novinky.

Ověřte číslo karty Senior Pas

Zřizovatel projektu