vyberte
svůj kraj
Infolinka 725 534 865
MENU

Postrach jménem jednoráz

earth-1709250-1920.png

Dlouho se o tom mluví, všichni o něm už slyšeli. Konec jednorázového nádobí, brčet a „uchošťourů“ je tady. Na podzim loňského roku odhlasoval Evropský parlament zákaz některých plastových výrobků na jedno použití od roku 2021. 

Konec jednorázových plastů v EU od roku 2021
Zákaz se bude týkat jednorázového nádobí, příborů, brček a plastových čistítek do uší nebo tyček k balónkům. Jedná se o produkty, ke kterým existují alternativy. Podle Evropské komise, která se problémem znečištěných moří jednorázovými plasty zabývá, jde o produkty, které až ze 70 % tvoří současné znečištění světových moří.

Copak Češi mohou za znečištěné moře?

Ačkoli Česko má rozvinutý systém zpracování odpadu a třídění, tak vytřídit neznamená nevyrobit. Pokud nebude nutné tyto jednorázové předměty vyrábět, spotřebitel si navykne využívat znovupoužitelný výrobek, sníží se i objem odpadu, který proklouzne do řek a moří. Ruku na srdce připadnou vám české řeky čisté? Nepotkáte na břehu nějakou PET lahev, kus polystyrenu nebo plastový sáček co pár kroků? Právě voda z našich řek po dlouhé cestě končí v mořích a oceánech. Proto nezavírejme oči nad problémem, který je za naším prahem.

Kouření škodí zdraví, ale je i vážným ekologickým problémem

Mezi desítku nejčastějších plastů tvořících ostrovy plastů v oceánech patří i nedopalky od cigaret. Bohužel velké množství jich končí na zemi, v přírodě, mimo popelníky. Bohužel cigaretové filtry se nedají třídit, na alternativách se pracuje. Vzhledem k jejich malé velikosti a nízké váze jsou jednou z hlavních složek znečišťujících naše řeky.

A protože na Zemi funguje vše v koloběhu, stejně, jako voda. Co do přírody vložíme, to se nám i vrátí, podobně jako mikroplasty.

Mikroplasty = maxiproblém

Největší zastoupení ve znečištění oceánů mají paradoxně ty nejmenší plasty – mikroplasty – tedy částečky, jejichž průměr je menší než 5 milimetrů (Mikroplasty tvoří celých 92 % z více než pěti bilionů kusů plastového odpadu. Tragédií je, že mikroplasty jsou všude. Dokonce i v tělech mořských živočichů, kteří pak končí na našich talířích. Podle posledních průzkumů je nalezneme i v 80 % kohoutkové vody ve světě.

 

Jednorázové plasty tvoří 50% znečištění moří

 

 

Máte nějakou otázku? Zeptejte se nás!

Volejte linku Senior pas

 

Z pevné linky i z mobilního telefonu volejte

725 534 865

nebo 840 111 122

Cena za hovor dle tarifu Vašeho mobilního operátora.

Po–Pá 8.00–16.00

Napište nám

info@seniorpasy.cz

Kontaktní formulář

Neslouží jako registrace! Pro registraci klikněte zde.

Chcete se k projektu připojit jako poskytovatel slev? Máte zájem o zaslání více informací?
Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zobrazit formulář

Newsletter

Vyplňte e-mailovou adresu v případě, že chcete odebírat e-mailové novinky.

Ověřte číslo karty Senior Pas

Zřizovatel projektu