vyberte
svůj kraj
Infolinka 725 534 865
MENU

Nastartujte svoji imunitu i v zimě – zdravě a chutně

chamomile-829220-1920.jpg


Ve zdravém těle zdraví duch, to bychom znali všichni. Ale, jak toho docílit, zvlášť v dnešní době? Jezte zdravě, dávejte přednost rozmanité stravě, nepřejídejte se! Myslete optimisticky, buďte v klidu a riziko berte v potaz. Buďte zodpovědní, ale nenechte se strachem zahnat do kouta. Buďte s těmi, které máte rádi a věřte, bude líp.


Tipy na potraviny, které podpoří vaše zdraví
1. Červené papriky
Červené papriky jsou vydatným zdrojem vitaminu C, dokonce i lepší než samotné citrusy. Navíc se dají skvěle zařadit do běžného jídelníčku. Vychutnejte si je v salátu či jen tak samotné například s hummusem.
2. Citrusy
Pokud neholdujete paprikám, pak do svého jídelníčku zařaďte alespoň zmíněné citrusy. Počítají se grapefruity, pomeranče i klementinky. Všechny tyto druhy jsou totiž vynikajícím zdrojem vitaminu C, který je skvělým bojovníkem proti chřipce.
3. Česnek
Česnek obsahuje selen, který má silný účinek na náš imunitní systém. Navíc patří mezi oblíbená dochucovadla, takže pokud vám jeho chuť nevadí, nebojte se to s ním občas trochu přehnat. Těm, kteří nezvládnou pozřít česnek syrový, doporučujeme přidat pokrájené stroužky k zelenině na pánvičku anebo jej používat do omáček.
4. Vývar
Pořádný a poctivý vývar z kostí podle mnohých odborníků také dokáže za tělo pořádně zabojovat. Konkrétně pak jde o zabránění rozvoje infekce v těle. Má vysoký obsah léčivých vlastností, a proto je doslova vzpruhou pro imunitní systém. Ideální je doplnit jej o spoustu zeleniny a zvýšit tak obsah živin a vitaminů.
5. Mandle
I ořechy, konkrétně mandle, obsahují spoustu látek, které mohou zabránit propuknutí nemoci. Mandle navíc obsahují látky, které pomáhají bránit tělo proti infekci. Navíc jsou chutnou a výživnou svačinou.
6. Brokolice
Tato zelená potravina sice nemá příliš fanoušků, ale pravdou je, že obsahuje velké množství vitaminu A i C a antioxidant glutathion, který je schopen zabránit poškození důležitých buněčných složek.
7. Jogurt
Jogurt obsahuje „dobré“ bakterie, které mají bojovat proti těm „špatným“, shromažďujícím se v těle. Jogurty navíc obsahují živé kultury, působí tak i jako účinné probiotikum, které je pro zdraví člověka velmi důležité. Dopřejte si ho k snídani nebo kdykoliv během dne.
8. Špenát
Další ze skupiny zelených, tělu prospěšných potravin. Tato listová zelenina je plná železa, folátu, vlákniny, antioxidantů či vitaminu C. Hodí se do salátů, smoothies, ale také jako příloha k masu


Nezapomínejme na léčivou sílu bylin
Agastache vrásčitá
Tato bylina není moc známá, ovšem její antibakteriální účinky z ní dělají skvělého pomocníka v boji s nachlazením. Snižuje navíc i teplotu a vyvolává pocení, jež organismus zbavuje nepotřebných látek.
Rostlina má lehce mátovou vůni a užívat ji můžete formou čaje nebo tinktury. Doporučuje se právě v chřipkovém období.
Koriandr
Je dobrou ochranou proti „smrkalům“ a „kýchalům“, kteří nás mohou potenciálně nakazit. Obrní totiž nosohltan a dezinfikuje, pomáhá proti kašli.
Spektrum jeho účinků je ale daleko širší, koriandr proto stojí za to zařadit do jídelníčku i preventivně. Mletá semena můžete zalít horkou vodou a kromě popíjení čaje je lze použít i k inhalaci nebo kloktání. Vnitřně se dá užívat i kořen koriandru, podobně jako zázvor. Zelená nať obsahuje vitamin C, který podporuje odolnost organismu.
Vrba bílá
V její kůře byla poprvé izolována kyselina salicylová, která je také obsažena v aspirinu, známém léku na snižování teploty a očištění organismu pocením. Kromě toho mají výtažky z vrby bílé nezanedbatelný protivirový efekt. Dokážou tlumit příznaky nachlazení, jako jsou bolesti hlavy a zvýšená teplota.
Výhonky smrku
Jsou velmi účinnou formou prevence proti nachlazení, ale pomáhají i při jeho průběhu a také při potížích s průduškami. Navíc obsahují vitamin C, který se okamžitě zapojí do boje za naše zdraví.
Na čaj zalijte dvě lžíce sušených výhonků horkou vodou a nechte čtvrt hodiny louhovat. Doporučuje se pít jeden hrníček nejlépe na noc, můžete přidat citron a med. Získáte tak protilátky a zlepšíte vykašlávání.
Tymián
Podobně jako jeho příbuzná mateřídouška působí protizánětlivě a dezinfekčně. Proto je dobré mít ho stále po ruce. Ať už sušený, nebo čerstvý v květináči.
Z rostliny si můžete připravit sirup, který pomáhá proti začínajícímu kašli nebo s vykašláváním. Ale velmi účinný je zejména tymiánový čaj, a to už od prvních příznaků nachlazení. Můžete ho navíc použít i jako kloktadlo pro krk a ústní dutinu.
Existuje nespočet druhů tymiánu, vybírejte podle vůně, která je vám příjemná. Přidávejte si bylinku hojně do jídla, pomáhá také s lepším trávením.
Rýmovník
Jak jeho název napovídá, doporučuje se na ucpaný nos, ale působí také dezinfekčně. Při rýmě můžeme lístky promnout v prstech a průběžně k nim čichat, velmi účinný je čaj a výpary můžeme také inhalovat.
Lichořeřišnice velká
Bylinkáři a kořenáři potvrdí, že o této rostlině je třeba psát tak často, jak jen to jde. Komplexně totiž posílí odolnost těla, podporuje hlavně plíce a močový měchýř, které nejvíce trpí chladným počasím a bývají náchylné k bakteriálním nákazám.
Běžně lze koupit tinkturu z lichořeřišnice, od jara do podzimu si ji ale také můžete pěstovat na zahradě nebo v květináči a čerstvé listy i květy přidávat do salátů a jídel jako koření. Má vynikající, lehce ostrou chuť.
Pěstujte si doma vlastní léčivky, pro zdraví i potěchu oka
Aloe vera - základ lékárničky
Tuhle zázračnou rostlinu netřeba příliš představovat, je po tisíce let stálicí v léčitelství a kosmetice, užívá ji i moderní farmakologie. Dužnaté listy hlavně starších rostlin obsahují průsvitnou gelovitou hmotu, kterou z jejich vnitřku můžete lehce seškrábnout.
Působí hojivě, používá se na drobná poranění, kožní záněty, popáleniny, pomůže při hmyzím bodnutí. Vychlazený gel přiložený na oční okolí uleví od otoků očí, hojí záněty dásní, afty i rány po extrakci zubů. Vnitřní užívání gelu posiluje imunitu, chrání proti infekcím, bakteriím i virům, příznivě ovlivňuje metabolismus, má antioxidační účinky.
Důležité ale je, užít čistý gel, bez zeleného pletiva listů, proto je v tomto případě bezpečnější koupit hotový výrobek.
Pupečník asijský - pro svěžest a mládí
Půvabná plazivá rostlina vám skvěle poslouží, pokud chcete zpomalit stárnutí těla i mozku. Říká se jí také gotu-kola a užívá se i při léčbě kožních nemocí, regeneruje nervovou soustavu, odstraňuje mentální blokády, podporuje paměť.
Čaj připravíte z 1 lžíce drcené byliny (čerstvé i sušené) přelité čtvrt litrem vroucí vody. Nechte čtvrt hodiny louhovat a po scezení ho pijte teplý, kůru neužívejte déle než tři týdny.
Eukalyptus - blaho pro průdušky
Blahovičník neboli eukalyptus by nám doma neměl chybět zejména v zimě.
Jeho silice ničí bakterie, pomáhají léčit záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení, záněty vedlejších nosních dutin.
Působí i proti křečím i některým virům (spalničky, spála či herpes). Vnitřní užívání se podomácku nedoporučuje, předávkování je nebezpečné. V tomto případě raději kupte hotové výrobky k tomu určené.
Pořídit si můžete i olej na potírání nebo do koupelí. Ovšem inhalaci z čerstvých listů si dopřát můžete. Pomůže i při bolestech hlavy a migrénách, ve formě mastí uleví od revmatických bolestí.
Gynostema pětilistá - pro dobrý život
Nazývá se také jiaogulan a patří mezi byliny dlouhého života. Výborně působí proti stresu, který je příčinou mnoha nemocí. Zlepšuje průtok krve, posiluje srdce, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol, upravuje hladinu cukru v krvi a při dlouhodobém užívání pomáhá regeneraci jater.
Lístky této popínavky můžete přidávat do salátů a sušit na čaj, který dostane do pohody jak vaši psychiku, tak tělo. Jednu malou lžičku sušených listů (cca 1 g) louhujte pět minut ve čtvrt litru horké vody. Po scezení bylinku použijte ještě jednou, má pak intenzivnější nasládlou chuť i silnější účinky.
Tlustice vejčitá - první pomoc
Šťáva z listů této známé pokojovky pomáhá při oparech a aftech, akné, bodnutí hmyzu, na kuří oka a vhodná je také na obklady při bolestech v krku.
Lístek tlustice stačí rozemnout a vzniklou tekutinu nanést a vmasírovat na problematické místo. Obklady připravíte z nastrouhaných listů. Pozor, měli byste předem vyzkoušet, zda na rostlinu nemáte alergii.
Kalísie vonná - posílí imunitu
Říká se jí elixír zdraví. Přisuzují se jí silné protizánětlivé, antibakteriální i protirakovinné účinky a může ulevit při řadě různých nemocí. Žvýkání listů (pozor, nikdy nepolykat!) se doporučuje při bolestech hlavy a krku, pálení žáhy, kašli, zácpě. Obklady uleví od bolesti kloubů a páteře, urychlují hojení ran či popálenin.
Dva velké listy nechte zmrznout v mrazáku, pak rozmělněte, vložte do 1 l teplé vody a povařte asi 20 minut. Louhujte 24 hodin. Popíjejte třikrát denně půl dcl výluhu hodinu před jídlem maximálně tři týdny.

Máte nějakou otázku? Zeptejte se nás!

Volejte linku Senior pas

 

Z pevné linky i z mobilního telefonu volejte

725 534 865

nebo 840 111 122

Cena za hovor dle tarifu Vašeho mobilního operátora.

Po–Pá 8.00–16.00

Napište nám

info@seniorpasy.cz

Kontaktní formulář

Neslouží jako registrace! Pro registraci klikněte zde.

Chcete se k projektu připojit jako poskytovatel slev? Máte zájem o zaslání více informací?
Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zobrazit formulář

Newsletter

Vyplňte e-mailovou adresu v případě, že chcete odebírat e-mailové novinky.

Ověřte číslo karty Senior Pas

Zřizovatel projektu